Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -0,17-Hercai menekşe

Hercai menekşe (Viola)

  
Viola (Hercai menekşe)
Violaceae familyasındandır. Önemli türü Viola x vittrockiana'dır. Çiçekleri, tek veya birkaç renk bir arada olacak şekilde, kırmızı, sarı. beyaz, mavi, pas rengi, kahverengi, mor. siyah renklidir.
Kullanımı, parterlerde saf olarak, diğer mevsimlik çiçeklerle beraber öbekler halinde, balkon ve teraslarda, basık saksı ya da kasalarda kullanılabilir.

Üretimi, tohumlar Haziran - Ağustos ayları arasında bir kısım tınlı toprak, bir kısım ince kıyılmış tort ve bir kısım nehir kumu karışımına ekilir.
Tohumların üzeri ince torf ile kapatılır. Tohumlar 15 - 2o C'de ve devamlı nemli ortamda 8-10 günde çimlenir. Tohum ekiminden,4 - 6 hafta sonra şaşırtılırlar. Tohum ekiminden, cjceklen-meye kadar geçen süre çeşide bağlı olmak üzere 3-6 ay arasında değişir.
Park ve bahçelere Ekim ayında 20-25 cm aralık ve mesafelerle dikilir. Ekim-Mayıs ayları arasında çiçekli kalır.
Yetişme istekleri :İstediği sıcaklık 6 - 8'C'de iyi bir gelişme ve bol çiçek için güneşli veya hafif gölge alanlara dikilir. Toprak seçiciliği yoktur, ancak hafif killi veya kumlu, iyi gübrelenmiş, topraklan sever. Toprak orta derecede nemli tutulur. Gübreleme; 15 gün ara ile % 01lik potasyum ağırlıklı kompoze gübrelerle gübreleme faydalı olur. Budama sadece solan çiçeklerin temizlenmesi şeklinde olur.
Önemli hastalık ve zararlıları, virüs, kçk çürüklüğü, mildyö. külleme. pas, nematodlar, yaprak bitteri, kırmızı Örümcek, unlu bitler, sümüklü böcekler ve toprak kurtlarıdır.
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret240310
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.601318.6758
Euro19.523819.6020