Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -0,13-Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği (Primula)

 
Primula (Çuha çiçeği)

Resim :Primula acualis
Primulaceae familyasındandır. Önemli türü Primula acualls (Syn.P.vulgaris)'dir. Beyaz, sarı, kırmızı.pembe .mor ve eflatun renkli çiçeklere sahiptir. Kış aylarında çok çarpıcı renkli çiçekleriyle mevsimlik çiçekler içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Çiçek parterlerinde saf olarak veya şeritler halinde kullanılabilir. Ayrıca balkon ve teraslarda, basık saksı ve kasalarda veya kaya bahçelerinde kullanılabilir.
Tohumlar, Mayıs- Ağustos ayları arasında ekilebilir. Tohumların üzeri kapatılmaz, hatifçe bastırılır. 15 -1Br'C lerde 14 - 20 gün içerisinde çimlenme olur. Çimlenmeden 3 - 4 hafta sonra fideler 5 cm ara ile şaşırtılır. Tohum ekiminden itibaren 20 - 28 hafta sonra çiçeklenir.
Park ve bahçelere Eylül-Ekİm ayında 15 - 20 cm aralık ve mesafelerle dikilirler. Kasım - Mayıs aylan arasında çiçek açarlar.
Yetişme istekleri bakımından fideler şaşırtıldıktan sonra çiçek tomurcuğu teşekkül ettirmek İçin serin bir yere KTC'nin altına, hatta hızlandırmak İçin4-6"C lere alınırlar. Işık bakımından güneşli ve yarı gölge yerlerde bulundurulurlar. Toprak, geçirgen olmalı; torf, yaprak çürüntü-sü ya da iyi yanmış hayvan gübresi ilâve edilmiş bir harçta zenginleştirilmelidir. Toprak nemli tutulur, orta derecede su verilir. Bitki gelişmesini tamamladıktan sonra azotça lakir kompoze gübrelerle bir litre suya 2 g olacak şekilde her hafta bu su ile gübrelenir. Budama yapılmaz ancak solan çiçekler temizlenerek daha sonraki çiçeklenme teşvik edilir.
Önemli hastalık ve zararlıları: virüs, kök ve gövde çürüklükleri, külteme, pas. nematodlar, yaprak bitleri, unlu bitler, toprak kurtları, salyangoz ve sümüklü böceklerdir.
Kaynak :Prof.Dr.Ahmet MENGÜÇ (Süs Bitkileri)
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret227840
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.614613.6691
Euro15.364615.4262