Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -4,4-Katalpa

Katalpa (Catalpa )

CATALPA (KATALPA) YETİŞTİRİCİLİĞİ
Bilimsel Sınıflandırma
 Âlem: Plantae
 Bölüm: Magnoliophyta
 Sınıf: Magnoliopsida
 Takım: Rosales
 Familya: Bignoniaceae
 Cins: Catalpa sp.
Genel Özellikleri
Kuzey Amerika’ da doğal olarak yetişmektedir. Gösterişli çiçekleri ve güzel yaprakları sebebiyle peyzajda kullanılan bu bitki, puro ağacı veya sigara ağacı olarak da bilinir. Kısa gövdeli yuvarlak ve seyrek bir taca sahiptir. Yazın yeşil bitkidir. Yaprakları yürek şeklinde, ucu sivri, 10 – 20 cm genişlik ve uzunluktadır. Yapraklar karşılıklı dizilmiştir. Yaprak rengi açık yeşildir. Yapraklar 3 loblu ve büyüktür. Sokak ağaçlandırılmasında çok kullanılmaktadır. Çiçekleri türlere göre değişmekle beraber beyaz,pembe ve sarı olabilmektedir. Temmuz ayında çiçeklenir. Çiçekler beyaz renkli ve bileşik salkım şeklindedir. Meyvesi ince uzun, silindir biçimlidir, sigara ya da puroya benzemektedir. İçerisinde yassı tohumlar vardır.

Üretimi
Tohum, çelik ve aşı ile olur. Tohumlara herhangi bir ön işlem uygulamaya gerek yoktur. İlkbaharda ekilirler. Tohumlar kış aylarında oda sıcaklığında depolanmalıdır.

Tohumlar 2–3 haftada çimlenir. İlk yıl yarım metre kadar boylanırlar. Birinci yılın sonunda şaşırtılır ve budanırsa bir sonraki yıl 1 m boy yapar. Çelikle üretimde ise, yazın sonlarına doğru yeşil çelik olarak alınmalıdır. Sonbaharda kök çelikleri ile de üretilebilir. Kültür formlarının üretiminde İngiliz aşı yöntemi ile üretim yapılır.
Ekolojik İstekleri
Toprak isteği bakımından fazla seçici değildir. Yüksek nem ve kuvvetli toprakları sever. Aydınlık yerlerden ve ılıman iklimlerden hoşlanır. İlkbahar donlarından etkilenir. Yapraklarının büyük olması nedeniyle fazla rüzgârlı yerlerden hoşlanmazlar.

Peyzajda Kullanımı
İyi bir park ağacıdır. Kent iklimine dayanıklıdır. Grup hâlinde ya da çim alanların üzerinde ve bina önlerinde tek olarak kullanılır.

Önemli Türleri
 Catalpa bignonioides: Puro ya da sigara ağacı Vatanı Kuzey Amerika’ dır. Ülkemizde de yetişmektedir. Humuslu ve taze toprakları sever. Kurak, kuru, kumlu ve hafif balçıklı topraklarda yetiştirmeye uygundur. Şiddetli donlardan zarar görür. Sıcak ve ılıman iklimlerden hoşlanır. Geniş ve yuvarlak bir taç oluşturur. Işıklı ortamlardan hoşlanır. Çiçekler hoş bir kokuya sahiptir. Meyveleri sonbaharda kahverengi olunca olgunlaşır. Yassı olan tohumları çift taraflı tüy demetli ve boldur. Tohumla üretilir.

 

  
Resim : Catalpa yaprağı, meyvesi, çiçeği
Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar

Önemli bir hastalık ve zararlısı yoktur.
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret225982
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666