Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -2,5-Amerikan Sarmaşığı

Amerikan sarmaşığı ( Amphelopsis)

AMPHELOPSİS (AMERİKAN SARMAŞIĞI) YETİŞTİRİCİLİĞİ
Amerikan sarmaşığının( Amphelopsis) Genel Özellikleri
Bilimsel Sınıflandırma

Âlem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Rhamnales
Familya: Vitaceae
Botanik adı: Amphelopsis
Türkçe adı: Amerikan Sarmaşığı
Kuzey Amerika’da ve Asya’da doğal olarak yaşayan 15 kadar türü vardır. Genellikle yazın yetişen yeşil ve tırmanıcı bitkilerdir.

Fotoğraf : Amphelopsis bitkisinin genel görünüşü
Yapraklar sonbaharda çiçeklenen bir bitkidir. Çiçekleri sarı-yeşil renklidir. Mayıshaziran aylarında çiçek açar. Ancak dikkat çekmez. Meyveleri mavi veya siyah renklidir.
Amerikan sarmaşığının ( Amphelopsis)Üretimi
Tohum ve çelikle üretimi yapılır. Tohumlar toplandıktan sonra 4 0C’de katlanır. Katlanan tohumlar ilkbaharda ekilirler.
Üretimde daha çok çelikle üretim kullanılır. Çelikler temmuz-eylül aylarında yumuşak odun çeliği olarak 7,5–10 cm uzunluğunda hazırlanır. Alınan çelikler % 8’lik toz IBA ile muamele edilerek yastıklara dikilir. Yastıklarda 1 kısım peat + 1 kısım kum karışımı kullanılır. 4 hafta sonra % 100 oranında köklenme elde edilir. Köklenen çelikler 8’lik saksılara veya tüplere dikilir. Çelikle üretimde kullanılan diğer bir yöntem de ilkbaharda hazırlanan odun çeliklerinin açık araziye dikilmesidir.
Amerikan sarmaşığının ( Amphelopsis)Ekolojik İstekleri
Yer ve toprak istekleri bakımından fazla seçici değildirler. Yalnız yetiştikleri yerler kuru olmamalıdır. Besin maddesince zengin, hafif, derin, iyi drene edilmiş ve verimli toprakları severler. Donlara dayanıklıdırlar.
Amerikan sarmaşığının ( Amphelopsis)Peyzajda Kullanımı
Ev ve binaların örtülmesi ve bezenmesi için uygundur. Çok hoş olan sonbahar renklenmeleri bol güneşli olan yerlerde daha etkilidir.

Fotoğraf : Amphelopsis bitkisinin peyzajda kullanımı
Amerikan sarmaşığının ( Amphelopsis). Önemli Türleri
Amphelopsis quinquefolia ( virjinya sarmaşığı, beş yaprak, yalancı asma):
Haziran ayında açan çiçekler yeşilimsi veya beyaz renklidir. Çiçekler gösterişsiz ve beş taçlı olup çiçek sapı çok kısadır. Meyveler bezelyeden küçük, iki gözlü ve koyu mavi renklidir. Sonbaharda yapraklar karmen kırmızısı renk alır. Yapraklar el ayası gibi geniş, 5 loplu, 3 parlak koyu renkli, yaprakçıklar sivri uçludur. Kenarları dişli, yumuşak, oval ve 5-12 cm uzunluğunda olup sürgünleri tırmanıcı antenler içerir. Besin maddesince zengin, hafif, derin, iyi drene edilmiş ve verimli toprakları severler.
Kuraklığa dayanıklıdır. Aşırı sıcak ve soğuğa dayanır. Hızlı bir büyüme gösterir ve yaklaşık 15 m kadar tırmanabilir.
Tohum ve çelikle üretilir. Tohum ekimi kış veya erken ilkbaharda yapılır. Pergolaların ve duvar yüzeylerinin kapatılmasında kullanılır. Tırmanmak için kaba yüzeylere gerek duyar. Dekoratif sonbahar renklenmesi için tercih edilir.
 
Fotoğraf : Amphelopsis quinquefolia bitkisinin genel görünüşü ve yaprak yapısı
Ampelopsis veitchii ( Amerikan sarmaşığı, Amerikan yabani asması):
Sonbaharda olgunlaşan meyveler küremsi ve olgunlukta mavimsi siyah renklidir. Çiçekler hermafrodit, son durumlu, beyazımsı renkli ve büyükçe salkım kuruluşundadır. Yaşlı sürgünlerdeki çiçekler kırmızı renklidir. Yapraklar yaz yeşili renginde ve beş yaprakçıklıdır. İlkbaharda eflatun, yazın yeşil ve sonbaharda kızıl renk alan yapraklar bir elin parmağını andırır. Genç sürgünler kırmızı renktedir.
Hafif, nemli, iyi drenajlı ve gübreli topraklardan hoşlanırlar. Kayalık yerlere uyum sağlarlar. Ilıman ve nemli iklimleri sever. Aşırı sıcak ve kuraktan hoşlanmazlar. Güneşli ve aydınlık yerlerde hızlı büyürler ve maksimum 8–12 m tırmanabilirler.

 
Fotoğraf : Amphelopsis veitchii genel görünüşü ve yaprak yapısı
Tohum ve çelikle üretilir. Tohumlar toplanır toplanmaz sonbaharda veya katlamadan sonra erken ilkbaharda kasalara ekilirler. Erken ilkbahar çelikleri veya 2–3 göz içeren yarı odun çelikleri yaz sonunda, kışın odun çelikleri ve sonbaharda seralarda daldırma ile üretilir. Duvarların, çit ve çardakların örtülmesinde kullanılırlar. Beton ve demire tırmanma özellikleri vardır. Sonbaharda renklenerek ile dekoratif görünüm kazanırlar. Yer değiştirmekten hoşlanmazlar.
Amerikan sarmaşığının ( Amphelopsis)Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar
Kışı sıcakta geçirirse kırmızı örümcek zararlısı görülebilir.
Kaynak :http://www.megep.meb.gov.tr
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret225982
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666