Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

Yer Düzenlemesi

Bahçe Bakım Aşamaları
Bahçedeki çimler biçildi.Yabani otlar temizlendi. Mevsimlik bitkilerin kuruları temizlendi.Ağaçların altı çapalandıAğaç dipleri açıldı, temizlendi ve çapalandı.Düzeltildi.

Çimler en kısa ayarda (Sıfır ayar) biçildi. Havalandırma sırasında kuru yaprakların rahatlıkla çıkması için.

BAHÇE BAKIM AŞAMASI-3

 Çimler Havalandırma makinesi (Ayraktör) ile havalandırıldı

BAHÇE BAKIM AŞAMASI-4
Bahçeye serilecek olan yanmış koyun gübresi elendi.

BAHÇE BAKIM AŞAMASI-4-a


Eleğin önünde kalan iri gübreler; Ağaçların altına ve çiçek tarhlarına serildi. Böylelikle atıl malzemeler değerlendirilmiş oldu.


BAHÇEDEKİ HASTALIK ve ZARARLILAR-1Çim içerisinde öncelerden kalma çökertme hastalığının izlerine rastlandı. Bakır sülfatla mantar mücadelesi yapıldı.

BAHÇEDEKİ HASTALIK  ve ZARARLILAR-2Başka bir çökertme izi.

BAHÇEDEKİ HASTALIK ve ZARALILAR-3Çökertme izinin bariz görünüşü.

BAHÇEDEKİ HASTALIK ve ZARARLILAR-DK-1Bahçede önceden tespit edilen Danaburnu için Kış Kapanları Hazırlandı. Kapan için bahçenin müsait yerlerine 0,20x0,40x0,40 cm. ebatlarında çukur kazılır. Danaburnu (Gryllotalpa Grylotalpa) Gündüzleri toprak altında, bazı geceler toprak üstünde yaşayan bir böcektir. Sırtı kahverengi, Karın bölümü koyu sarı (Mat portakal rengi) renktedir. Çift kanatlıdır. Üst kanatları kısadır (Uçmaktan ziyade kanat muhafazası gibidir). Alt kanatlar katlanabilir özelliktedir. Katlandığı zaman kuyruğa benzer. Asıl kuyruğu arka kısımda ve çatallıdır.
• Altı adet ayağı vardır.
• Arka bacaklar; çekirge bacağına benzer. Kısadır. İleri doğru iticilik görevi yapar.
• Orta bacaklar; normal görünümdedir. Taşıyıcı bacaklardır.
• Ön ayaklar; kepçe gibi yassı ve tırnaklıdır.toprağı kazmaya elverişlidir.
• Sırtı ince tüylüdür; topraktaki galerilerde hareketi kolaylaştırır. Nisan-Eylül arası faal zamanlarıdır.

Bitki kökleri ile beslenirler. Sebze fideleri ve Mevsimlik çiçeklere zarar verirler. Çim alanlarda açtıkları tüneller sıklaşırsa çimlerin kurumasına sebep olurlar. Kumlu, Tınlı, Humuslu ve nemli toprakları severler. Ekim-Aralık gibi kış uykusuna yatarlar. Kış uykusunu toprağın 15-20cm derinliklerindeki humuslu ve gübreli sıcak yerlerde geçirirler. Mayıs Haziran ayları çiftleşme yumurtlama dönemidir. Toprağın 20-25 cm derinliğinde yumurta büyüklüğündeki odacıklara 200 ile 500 adet yumurta bırakırlar. Bu yumurtalar yörelere göre 15 ile 20 gün içerisinde açılırlar. Kışı toprak altında geçiren yavrular Haziran- Ağustos arası ergin hale gelirler.

BAHÇEDEKİ HASTALIK ve ZARARLILAR-DK-2
Bahçedeki Hastalık ve Zararlılar-DK-2 Hazırlanan çukurların içine taze at gübresi doldurulur. (At gübresi bulunamadığı zaman taze sığır gübresi doldurulur.) Danaburnu ile mücadele şekilleri:

1.
Zehirli Yemle mücadele: Genelde toz olarak bulunan zehirli ilaçlar İri kepekle kuru olarak karıştırılır. Daha sonra, şeker eritilmiş olan suyla ıslatılıp karıştırılır. Kepek sünger kıvamına gelince yem hazırlanmış olur. Akşam vakti ilaçlanacak olan bahçe sulanır ve yem yeterli miktarda serpilir. (1 Dekar için 8 Kg.) -Şeker karıştırmaktaki maksat ilacın kepeğe yapışmasıdır. -Kuşlara, Kümes hayvanlarına, Kedi Köpek gibi ev hayvanlarına zararlıdır. -Yemlerin tesiri geçinceye kadar ilaçlı bölgeye evcil hayvan sokulmamalıdır. !!!- Toprakta zehirli atık (Pestisit) bıraktığı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

2.
Elle Mücadele: 2,5-3 Litre suyun içerisine 250-300gr. Deterjan konulur. Karıştırılarak eritilir. Mücadele yapılacak alanlar gezilir. Bulunan Danaburnu galerilerinin ağzı açılarak hazırlanan su içeri dökülür. 15-20 Saniye sonra Danaburnu galeriden dışarı çıkar. Çıkan Danaburunları toplanıp imha edilir.


3.
Kapanla Mücadele: Resim-1-2-3-4’de bahsedildiği gibi kapanlar hazırlanır. Kapanların içerisinde kış uykusun yatan Danaburunları Mart ayı gibi toplanıp imha edilir.


BAHÇEDEKİ HASTALIK ve ZARARLILAR-3-DK


Taze At gübresi doldurulan çukurların üzeri toprakla kapatılır.

BAHÇEDEKİ HASTALIK ve ZARARLILAR-DK-4
Daha sonraki zamanlarda çukurları bulmak için; Tespit etiketleri konulur ve numaralandırılır. Mart ayının 15’şinden sonra çukurlar açılır. İçerisindeki at gübresi ve uyuyan Danaburunları toplanıp imha edilir.
Havalandırma makinesinin geremediği yerler; Havalandırma tırmıkları ile elle yapıldı.
Havalandırma makinesinin çıkardığı ölü çimler toplanıyor.
Havalandırılan çim alandan görünüm-1

Havalandırılan çim alandan genel görünüm-2
Tırmıkların almadığı ölü çimler; çim makinesi ile temizlendi.
Havalandırılıp temizlenen çim alanların üzerine; elenmiş koyun gübresi seriliyor

Çim alna serilmiş olan koyun gübresi; GELBERİ (80x10cm ebatlarında sap takılmış tahta parçası) ile düzeltiliyor. Bu sayede serilen koyun gübresi; çim alana eşit bir şekilde serilmiş olur.

 
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret225982
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666