Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -4,10-Sığla

Sığlalar (Liquidamber)

LİQUİDAMBER (SIĞLALAR) YETİŞTİRİCİLİĞİ
Bilimsel Sınıflandırma
 Âlem: Plantae
 Bölüm: Magnoliophyta
 Sınıf: Magnoliopsida
 Takım: Hamamelidales
 Familya: Hamamelidaceae
 Cins: Liquidamber sp.
Genel Özellikleri
Asya, Amerika ve bu arada ülkemizde de doğal olarak yetişmektedir. 20 – 30 m kadar boylanabilmektedir. Kışın yaprağını döken, yuvarlak tepeli ağaçlardır. Gövde kabukları yaralandığında, balsam kanalları oluşur ve yaralardan sığla yağı denen kokulu bir sıvı akar. Bu sıvı yan ürün olarak hasat edilir ve esansların ana maddesini oluşturur. Yaprakları uzunca saplı, akçaağaç yaprağına benzer. 3-7 dilimlidir. Dilimlerin uçları sivri, kenarları hafif dişlidir. Çiçekleri başak şeklindedir. Meyveleri kapsül durumundadır ve her kapsülde 1-2 tohum vardır. Tohumlar kanatlıdır.
Üretimi
Üretim yöntemi olarak tohum ya da daldırma ile üretilir. Ama daha çok tohumla üretim kullanılır. İlkbaharda tohum atılır. Burada önemli konu sığlaların tohumları iki yılda çimlenirler.
Ekolojik İstekleri 
Ilıman iklim bitkisidir. Soğuğa duyarlıdır. Nemli ve serin toprakları sever. Bol ışık ister. Ağır yapıdaki topraklara uyum gösterir.
Peyzajda Kullanımı
Sonbaharda renklerinin güzelliği yönünden oldukça dekoratiftir. Park ve bahçelerde tek ya da grup hâlinde kullanılır. Bunların yanında hekimlik ve kozmetik alanında da bu bitkiden yaralanılmaktadır.
Önemli Türleri
 Liquidamber orientalis: Günlük ağacı, sığla ağacı
Ülkemizde özellikle Muğla bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Türkiye’ ye ait endemik bir bitkidir. Çok fazla tahrip edildiği için korunma altına alınmıştır. 20 m kadar boylanabilen, yazın yeşil, geniş taçlı bol dallı ağaçlardır. Yaprakları sarımsı yeşil ve çınar yaprağını andırır. Genellikle 5 dilimlidir. Yaprak sapı uzunluğu 4-5 cm kadardır. Yapraklar sonbaharda kızarır. Küremsi meyvelere sahiptir. Meyvelerin sapları uzun ve kahverengindedir. Açılan kapsüllerden siyah renkli ve 3-4 mm uzunluğunda küçük kanatlı tohumlar dökülür. Çok sıcak ve çok nemli yerlerden hoşlanır. İyi toprakları sever. Ilıman iklim bitkisidir. Tohum ve daldırma ile üretilmektedir. Sığla yağı esas bu türden elde edilir.
Resim : Yaz görünümü

 
Resim : Güz görünümü
 Liquidamber styraciflua: Amerikan sığla ağacı
Amerika kökenlidir. Boylu bir bitkidir. Kırmızı kahve sürgünleri vardır. Yazın yeşil bitkidir. Yaprakları loblu 15 cm uzunluğunda ve geniştir. Çiçekleri mayıs gibi açar. Fakat dikkat çekici değildir. Meyvesi kapsül şeklindedir. Tohumun olgunlaşması ekim- kasım gibidir. Tohumla üretilir. Tohumlar toplanır toplanmaz sonbaharda ekilmelidir. Eğer ekim yapamıyorsak ılık bir yerde tohumlar kurutulmalı ve 1-3 ay soğuk katlamada bırakılmalıdır.
Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar
Hastalıklardan kök boğazı hastalıkları, karaleke, zararlılardan kabuklu bit en çok

görülen zararlılardır.
Kaynak :http://www.megep.meb.gov.tr
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret227842
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.614613.6691
Euro15.364615.4262