Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -0,7-Portakal Nergizi

Calendula (Portakal Nergizi)

  
Compositae familyasındandır. Önemli türü Calendula officinalis'lir. San-porlakal rengi çiçekleriyle kış aylarının önemli çiçeklerinden birisidir.
Kullanımı saf olarak çiçek parterlerinde kullanılabildiği gibi diğer mevsimlik çiçeklerle karışık olarak kullanılabilir. Ayrıca ucuz kesme çiçek olarak la değerlendirilebilir.
Üretimi, tohumlar Ağuslos-Eylül aylarında ekilirler. Üzerlerine kapak alılır. 15-20;C lerde 10-15 günde çimlenme olur. Ekimden 4 hafta sonra şaşırtma yapılır. Şaşırtma geç yapılırsa, kazık köklü olduğundan tutma oranı düşebilir. Tohum ekiminden itibaren 8-10 halta sonra çiçek-lenirler.
Park ve bahçelere Ekim-Kasım aylarında 20 x 30 cm aralık ve mesafelerle dikilirler. Kasım-Mayıs ayları arası çiçekli kalırlar.
Yetişme istekleri bakımından, soğuğa dayanıklıdırlar, 8-1o C lerde İyi gelişirler. Güneşli, aydınlık yerleri severler. Toprak hafil killi ya da kumlu olmalıdır. Toprak orta derecede nemli tutulmalı, gelişme dönemlerinde ahır gübresi, şerbet veya azot oranı düşük kompoze gübrelerle takviye yapılmalıdır. Solan çiçekler bitkiden uzaklaştırılır. Önemli hastalık ve zararlıları, kütleme, pas. kurşuni küf, virüsler, yaprak bitleri, beyaz sinek ve toprak kurtlarıdır.
Kaynak :Prof.Dr.Ahmet MENGÜÇ (Süs Bitkileri)
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret165487
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 6°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.27735.2985
Euro6.02466.0488