Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -4,14-Bataklık Servisi

Bataklık Servisi (Taxodium) Yetiştiriciliği

TAXODİUM (BATAKLIK SERVİSİ)
YETİŞTİRİCİLİĞİ
Bilimsel Sınıflandırma

Âlem: Plantae
Bölüm: Pinophyta
Sınıf: Pinopsida
Takım: Pinales
Familya: Taxodiaceae
Cins: Taxodium
Genel İstekleri
Amerika’nın güney kesimlerinde ve Meksika’da doğal olarak yaşamaktadır. Tüysü yaprakları vardır. Güzel görünümlüdür. Yaprağını döken veya her dem yeşil bitkilerdir.

Piramit gelişme gösteren boylu ağaçlardır. Bu bitkinin sulak ve bataklık alanlarda toprak yüzüne çıkan havai kökleri 1 metreye kadar çıkar.
Yapraklar kısa sürgünlerde açık yeşil, yumuşak iğne şeklinde ve iki sıralı dizilmiştir. Uzun sürgünlerde ise pul şeklinde ve normal dizilmiştir.
Kozalaklar odunsu, yuvarlak veya yumurta şeklindedir. İç ve dış kozalak pulları birbiriyle kaynaşmış olup sırt kısmında sivri bir çıkıntı bulunur.
Üretimi
Tohum, çelik ve aşı ile üretilir. Katlamaya bırakılmalıdır. Çelikle de üretilebilir. Kum içinde köklenme sağlanabilir. Aşı ile üretim de şubat mart aylarında yapılır.

Ekolojik İstekleri
Bol ışıklı ortamlardan hoşlanır. Nispi nemi yüksek yerlerde yetişmektedir. Soğuk iklimlere dayanıklıdır. Genç fidanlar dondan zarar görür. Fazla nemli killi, kumlu, topraklarda çok iyi gelişir.

Peyzajda Kullanımı
Zarif güzel görüntüleri ve kışın yapraklarını dökmeleri nedeniyle yapraklı ağaçlara benzer. Planlamalarda tek veya gevşek gruplar halinde geniş alanlarda kullanılır.
 

Fotoğraf : Bataklık servisi
Önemli Türü

 Taxodium distichum: Amerikan Bataklık Servisi
Kuzey Amerika’nın güneydoğusunda Texas’ dan Florida’ya kadar olan bölgede yetişmektedir. Ülkemizde de yetişebilmektedir. Nemli, ıslak topraklarda ve bataklıklarda yetişir. Kil veya killi balçık topraklarda iyi gelişir. Kireçli toprakları sevmez.
Konik bir tepe yapar. Hızlı büyür. Işık ağacıdır. Kozalaklar 23 cm uzunlukta, önceleri yeşil yuvarlak ve ovaldir. Kök ve gövdeden sürgün verme yeteneği yüksektir. Taze sürgünleri yeşil, sonra parlak esmer renklidir. Yaprakçıkları 10–17 mm uzunlukta, açık yeşilimsi ve yumuşaktır. Sonbaharda kırmızı kahverengini alır. Bir yılda kozalaklar olgunlaşır. Üretimleri tohumla olmaktadır. Ilıman iklimlerde ve sıcak yerlerde yetişir. Kışa ve kent iklimine dayanır, ama gençlikte donlara duyarlıdır. Su basan sahalarda, ıslak topraklarda, su kıyılarında tek olarak ya da gruplar halinde kullanılır.

Fotoğraf: Bataklık servisi
Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar
Çok dikkat çekici hastalık ve zararlısı yoktur.
Kaynak :http://www.megep.meb.gov.tr
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret225982
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666