Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -0,18-Kadife çiçeği

Kadife çiçeği (Tagates)

  
Tagates (Kadife çiçeği)
Compositae familyasındandır. Önemli türü Tageles eracta'dır. Çiçekleri sarı ve portakal rengidir.
Tagatesler parterlerde saf olarak, diğer mevsimlik çiçeklerle beraber gruplar halinde, parter kenarlarında, balkon ve teraslarda, geniş saksı ve kasalarda kullanıma uygundur.
Üretimi, tohumlar Şubat_Mart aylarında bir kısım tort. bir kısım kum karışımına ekilir. Üzerlerine kapak atılır. 18-20'C'de 7-14 günde çimlenir. Tohum ekiminden 3-4 hatta sonra şaşırtılırlar. Tohum ekiminden itibaren 12-14 hafta sonra çiçekli bitkiler elde edilir.
Fideter park ve bahçelere Nisan aylarında, boylanma durumuna göre 20-40 cm aralık ve mesafelerle dikilirler. Ekim ayı sonuna kadar Çiçektie kalırlar.
Yetişme istekleri bakımından, sıcağı sever. Sıcaklık 10°C'nin altına düşmemelidir. Işık isteği bakımından güneşli yerlerde iyi gelişir. Toprak seçiciliği yoktur. Hafif killi,bitki besin maddelerince çok zengin olmayan, hafit gübrelenmiş topraklarda iyi yetişir. Toprak orta derecede nemli tutulur. Fosfor ve potasyumlu gübrelerle 1lt*ye 3 g olacak şekilde her hafta sulanır. Budama, sadece solmuş çiçeklerin uzaklaştırılması şeklinde yapılır. Böylece çiçeklenme süreleri uzatılmış olur.
Önemli hastalık ve zararlıları, gövde ve kök çürüklükleri, solgunluk, pas, kurşuni küf. nematodlar, sümüklü böcekler, kırmızı örümcekler ve yaprak bitleridir.
Kaynak :Prof.Dr.Ahmet MENGÜÇ (Süs Bitkileri)
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret225982
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666