Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

Çim Hastalıkları ve İlaçlama

ÇİM HASTALIK VE ZARARLILARI 

Çim sahalar diğer bitkilerden çok daha fazla hastalık ve zararlılara maruz kalırlar. En büyük düşman yabani otlardır. Her şartta kolayca büyüyebilen bu bitkiler bir de bol su, gübre vs. yi görünce çok kısa sürede çim sahaları kaplayabilir. Besin ve suya ortak olurlar. Yoğun kökleri çim köklerini sıkar, bazı türlerin geniş yaprakları çimlerin üzerini kaplayarak bunların havasızlıktan ölmesine sebep olur. 

ALINACAK TEDBİRLER

  Temiz bir çim saha  için çok iyi bir ön hazırlık yapılmalı, tohum ekmek için fazla acele edilmemelidir. Özellikle dışarıdan toprak getirilmişse yayıldıktan sonra mutlaka  bir bekleme süresi  geçirilmelidir ki, taşıdığı yabani ot tohumları filizlensin ve ayıklanabilsin. Herbisitler (ot öldürücüler) de dikkatli kullanılmak şartı ile iyi bir ön çözüm olabilir. Mümkünse çim sonbaharda ekilmelidir. Serin iklimlerde eylül, daha ılıman veya sıcak bölgelerde ekim, hatta kasım ayı çim ekimi için idealdir. Çim sahalar her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Problem küçükken mücadele kolay olur. Bahçe elden gittikten sonra mücadeleye başlamanın anlamı olmaz. Tek tük bitkiler önce çatal çapa veya ot çekici aletle sökülebilir. Köklerin kolayca çıkması için toprak ıslak olmalıdır. Bahçenin çim ekilmeyen sebze, meyve bahçesi gibi bölgelerinde kesinlikle yabani ot barındırılmamalı, olanlar tohuma kaçmadan ayıklanmalıdır. Düzenli biçim de yabani otların tohuma kaçmasını önleyerek problemi azaltır. Çim biçme öncesinde saha esnek tırmıkla hafifçe tırmıklanırsa yıllık otlar ve yonca gibi yayılıcı bitkiler havalanarak dipten biçilir . Böylece bir kısmı tamamen yok olur. Veya yayılması önlenir. Biçilen artıklar daima sahadan uzaklaştırılır. Çim biçme makinalarında mutlaka ot toplayıcı sepet kullanılmaldır. Çim saha kuru yaprak ve bitki artıkları devamlı temizlenmelidir. Bu artıklar hem çimleri havasız bırakır, hem de çürüme sırasında her türlü hastalık ve zararlılara zemin hazırlar. Azot bakımından zayıf topraklarda özellikle yonca türü otlar sahayı çabucak istila eder. Yaz sıcaklarında çimler sararıp solarken yoncalar yemyeşil adacıklar meydana getirir. Bu durumda sahayı azot oranı fazla bir çim gübresi ile takviye etmelidir. 

HERBİSİT (Ot öldürücü) ÇEŞİTLERİ VE KULLANIMI 

Herbisit ile karışım halindeki çim gübreleri kullanmak  yabani ot sıkıntısına en iyi çare olabilir. Granül şeklindeki bu gübreler tavsiye edilen oranda çimlere serpilir. Böylece aynı anda hem besin verilmiş, hem de otlarla mücadele yapılmış olur. Bu yöntem biraz pahalıdır. Ancak daha kontrollü kullanılabildiği için az risklidir. Sıvı ilaç kullanılacaksa  10- 15 gün evvelden çimlere sıvı gübre verilerek kuvvetlendirilir. Sıvı ilaç ölçüsüne uygun olarak suyla karıştırılır ve bir pompa ile çimlere eşit oranda püskürtülür.  Tek tük bitkiler bahçe merkezlerinde satılan hazır spreyler kullanılarak  veya  Sulandırılmış ilaç sadece o bitkilere püskürtülerek yok edilebilir. Bu uygulamalardan anında netice beklememelidir. Verilen ilaç önce bitkilerin yaprakları tarafından emilir ve köklere yollanır. Bir süre sonra kökler çürür ve toprak üstündeki bitki ölür. Bu 1-2 haftayı bulabilir. Bütün bu ilaçlar sadece çime benzemeyen geniş yapraklı otlara karşı etkilidir. Yonca, turp otu, hindiba, devedikeni, kuşotu gibi.. Çim formundaki çayır otları ve ayrık gibi bitkiler bu dozdaki ilaçtan hiç etkilenmezler. Onları öldürecek miktarda ilaç aynı zamanda çimleri de yok edeceği için kullanılamaz. Peki bu otlara karşı ne yapılabilir? Yıllık çayır otları düzenli biçilme ile kısa sürede kaybolurlar. Ancak ayrık otu gerçek bir baş belasıdır. Ön hazırlık sırasında en küçük bir kök dahi bırakılmadan ayıklanmalı veya ilaçla yokedilmelidir. Daha sonra çıkanlar sadece elle sökülebilir ama tamamen kurtulmak biraz zordur. 

İLAÇLAMA SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR 

Ot mücadelesi çimlerin en aktif olduğu ilk ve sonbahar aylarında yapılır. Yaz ve kış ayları kimyasal mücadele için uygun değildir.İlaçlama sırasında hava ılık ve rüzgarsız olmalıdır.  Yağmurda veya yakın zamanda yağmur bekleniyorsa  ilaçlama yapılmaz.Güneşin kuvvetli gelmediği sabah ve akşamüstü saatleri tercih edilmelidir. İlaçlama öncesi ve sonrasında çimler 3-4 gün biçilmemelidir. Çimler ilaçlamadan 1-2 gün önce güzelce sulanır. Sonrasında yağış olmazsa 2-3 gün sonra sulama yapılır. Çim alanın ölçüleri tesbit edilir. Metrekare başına paketin üzerinde belirtilen uygun doz dikkatla tatbik edilir. Granül ilaçlar elle serpilir. Mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Sıvı ilaçlar her 5 litre suya 5 gr.(1 çay kaşığı) karıştırılır ve pompa yardımı ile çimlere püskürtülür. Kaliteli bir pompa edinilir ve üzerine "ot ilacı içindir" diye bir etiket yapıştırılır. Kesinlikle başka ilaçlamalarda kullanılmaz. Püskürtücü uç hafifçe gevşetilerek sisleme yerine daha kontrollü bir püskürtme yapılır. Özellikle çevrede çiçek tarhları varsa dikkatli olmalıdır. Ağaçların odunsu bölümlerine de ilaç değmemelidir. İlaçlama sırasında giyilen eldiven, bot gibi eşyalar iş bitiminde  hemen güzelce yıkanmalı, bahçenin başka işleri sırasında kullanılmamalıdır. Ot ilacı, pompa ve ilaç karıştırmakta kullanılan kova vs.diğer bahçe ürünlerinden tamamen ayrı bir yerde saklanmalıdır. Ot ilaçları şakaya gelmez. En küçük ihmal ve dalgınlıkta bahçeye zarar verebilir. İlaçlamadan sonraki ilk 4 biçimden çıkan artıklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Daha sonrakiler kompost veya malç yapımında kullanılabilir. Çoğu otlar ilk uygulamada ölür.Tam netice alınamamışsa ikinci ilaçlama 6 hafta sonra yapılmalıdır. Mesela nisan başında ilk uygulama yapılır. İkinci defa mayıs sonlarına doğru yapılabilir.  Çok gerekiyorsa bir de sonbaharda tekrarlanır ama çoğu zaman buna lüzum kalmaz. Yeni ekilmiş çimler ilaca hassastır. En az 6 ay ilaçlama yapılmamalıdır. Yabani ot problemi çıkmadığı ve çimler çabucak yetişkin hale geldiği  için sonbaharda yapılacak çimlendirme uygulaması bu bakımdan çok isabetli olacaktır.Uygulama sonrasında kellikler görünebilir. Buralara yeni çim ekmeden  6 hafta beklemek lazımdır. 

DİĞER PROBLEMLERYOSUN 

Özellikle rutubetli ve gölge alanlarda, ağaç diplerinde yosun ve liken problemi çok görülür. Yosunlu sahadaki çimler ölür ve yazın kellikler oluşur. Buralar güzelce kazınır ve yeni çim ekilebilir. Veya yosun ilacı tatbik edilir. 

BAL MANTARI 

Çok sık görülmez ama öldürücüdür. Çim sahada çok düzgün daire şeklinde bir alan meydana getirecek şekilde bej rengi mantarlar çıkar. Bu halkanın çevrelediği sahanın çimleri tamamen ölür. Sebebi çim ekilmeden önce toprağın derinlerinde çürümüş veya çürümekte olan ağaç kökleri ve dalları, inşaat artık ve molozlarının bırakılmasıdır. Bu sahalar derince kazılarak bütün artıklar temizlenir. Taze toprak ile yeniden çim ekilir. 

KARINCA

Özellikle yeni çim ekildiğinde çok zarar verir. Yetişkin sahalarda da görülür. Eczanelerde bulunan kırmızı toz halindeki karınca ilacı yuva yakınlarına serpilirse kısa sürede karıncalar kaybolacaktır.SARARMIŞ ÇİMLER İyi bakıldığı halde bazen çimler yer yer sararır. Bahçede köpek besleniyorsa muhtemel sebep köpek idrarı olabilir. 

DRENAJ

  Drenaj problemi varsa çimler zayıf ve renksiz olur. Kolayca çürüyebilir. 

ÇİM ALANLARDA MEYDANA GELEN HASTALIKLAR NELERDİR?

  Pythium Blight
Nisan ve Ekim ayları arasında havaların sıcak seyrettiği dönemlerde görülür. Açık kahve düzensiz lekeler halindedir. Çim yaprakları yatar.
 
Susarium Blight
 Haziran ve Ağustos ayları arasında yuvarlak hilal şeklinde lekeler görülür. Ölü çim tırmıkla temizlenerek, 10-14 gün arayla 2 defa gerekli ilaçlama yapılmalıdır.
 
Dollar Spot
 Eylül ve Ekim aylarında çim üzerinde 15cm çapında kahve-saman renkli dairesel leke oluşumları görülür. Çim kuru tutulmalı, haftada 1-2 defa sulama yapılmalıdır. 7-10 gün ara ile iki kez ilaçlama yapılmalıdır.
 
Kahverengi Yama Hastalığı
 Yüksek nem ve sıcak nedeniyle yaklaşık 30cm çapında kahverengi dairesel lekeler oluşur. Bu bölgelerde çimler ölür. 7-10 gün arayla 3 veya 4 kez ilaçlama yapılması gerekir. Çim alan bir süre kuru bırakılmalı. Haftada 1-2 kez su verilmelidir.
 
Septoria (Yaprak Lekesi)
 ilkbahar ve sonbaharda görülür. Yaprak uçları sarı-gri kenarları kırmızı veya sarı renk alır. 7-10 gün arayla ilaçlama yapmak gerekir.
 
Rust (Pas)
 Nemli havalarda çim yaprakları açık yeşil, sarı, portakal rengi tozla kaplanır. İlaçlamanın yanı sıra çim azotla beslenerek büyüme hızlandırılmalı ve sık sık biçilmelidir.
 
Nematod
 Çim kökleriyle beslenen mikroskobik kurtlardır. Çim ekiminden önce toprağın fumige (dezenfekte) edilmesi gerekir. 
 
Çim Kurtları
 Yaz başından itibaren ayda 1 kez ilaçlama yapılmalı, ilaçlamadan sonra çim 3 gün boyunca sulanmamalı ve biçilmemelidir.
 
Grubs
 Çim köküyle beslenen böceklerdir. İlaçlama yapılmalıdır. İlacın çimin kök bölgesine ulaşması için 1 saat içerisinde sulama yapılmalıdır.    

 


Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret225982
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666