Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -0,22-Yer Minesi

Yer minesi (Verbena)

 

Verbena (Yer minesi)
Verbenaceae familyasındandır. Önemli türleri Verbena x hybrlda'dır. Çiçekleri, kırmızı, erguvan rengi, beyaz, mavi. eflatun renklidir.
Kullanımı

parterlerde sat olarak veya sürünücü gövdeye sahip olduklarından yer örtücü bitki olarak, balkon ve teraslarda geniş yayvan saksı veya kasalarda ya da makromelerde kullanılabilir.
Üretimi

tohumlar Ocak-Mart aylan arasında ekilir, üzeri hafifçe kapatılır. 18-20'C'de 20-30 gün içinde çimlenir. Fideler ekimden 4 - 5 hafta sonra 8-10 cm boya gelince şaşırtılırlar. Tohum ekiminden çiçeklen-meye kadar geçen süre 10-12 haftadır.
Park ve bahçelere Nisan ayında 25-30 cm aralık ve mesafelerle dikilirler. Ekim - Kasım aylarına kadar çiçekli kalırlar.

Yetişme istekleri

Sıcağı çok severler, sağlıklı bir gelişme İçin sıcaklık 16"C den aşağı düşmemelidir. Işık isteği, bol ışıklı, güneşli, havadar yerlerde iyi gelişir. Toprak hafif killi, kumlu, bitki besin maddelerince zengin olmalıdır, iyi gübrelenmiş bahçe toprağını severler Orta derecede su ister. Fide devresinde su azaltıldığında erken çiçeklenme olur. Genç bitkilere 1 İt suya 1 - 2 g kompoze gübre olacak şekilde 10 gün arayla gübre verilir. Budama, ilk çıkan sürgün uçtan, alınarak dallanma sağlanır, daha sonra solan çiçekler temizlenir.

Önemli hastalık ve zararlıları;

külleme, kök çürüklüğü, beyaz sinek, yaprak bitleri ve thrips'lerdir.
Kaynak :Prof.Dr.Ahmet MENGÜÇ (Süs Bitkileri)
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret225983
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.30749.3447
Euro10.823210.8666