Site Haritası
BİLGİ SAYFALARI
Üyelik Girişi

- -0,8-Cam Güzeli

Cam güzeli (Impatiens )

 
Impatiens (Cam güzeli)
Balsammaceae familyasındandir.
Önemli türü
Impatiens walleriana'dır. Çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı, mor, sarı. eflatun veya bunların lekeli ve çizgili formlarıdır.
Resim :Impatıens wallenana
Kullanımı,Parterlerde saf halde veya parter kenarlarında ağaç altlarında,alaca gölge yerlerde, balkon ve teraslarda basık saksı veya kasalarda kullanılabilir.
Üretimi,


Tohumlar Ocak-Mart aylarında geçirgen harçlara ekilir. Üzerleri kapatılmaz, hafitçe bastırılır. 20-22Cde 18 günde çimlenir. Ekimden bir ay sonra 3 x 3 cm aralıklarla şaşırtılırlar, bundan bir ay sonra 9-10 cm'lik poşetlere ya da saksılara tekrar şaşırtılırlar. Tohum ekiminden itibaren 10-12 hafta sonra çiçeklenirler.
Park ve bahçelere Nisan ayında 20-25 cm aralık ve mesafelerle dikilirler. Kasım ayına kadar çiçekli kalırlar.
Yetişme istekleri
Gece sıcaklığının 15-18'C olduğu yerlerde iyi gelişirler. Fazla ışık istemezler, aydınlık, yarı gölge olan yerlerde bulundurulmalıdırlar. Yaz ayları boyunca bol su verilir. Toprak geçirgen, kumlu, organik maddelerce zengin, saksıda yetiştirilecekse orman toprağı, yaprak çürüntüsü ve kum katışımtndan elde edilen harç kullanılır. Gübreleme; azotça fakir kompoze gübrelerle (1 İt suya 1.5 g olacak şekilde) ayda İki kere yapılır. Genç bitkilerde uç alma yapılarak toplu ve bol çiçekli bitkiler elde edilir.
Önemli hastalık ve zararlıları
külleme. kurşuni küf, kırmızı Örümcek, beyaz sinek, yaprak bitleri, sümüklü böceklerdir.
Saat
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret240309
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.601318.6758
Euro19.523819.6020